Фітнес-тренди 2021 року

Фітнес-тренди 2021 року

     Представляємо вам список провідних фітнес-трендів 2021 року, складений Американським коледжем спортивної медицини (ACSM) на основі анкетування експертів у сфері фітнесу і охорони здоров'я. Цього року в опитуванні взяли участь понад 75 тисяч фахівців з Австралії, Бразилії, Канади, Китаю, Франції, Німеччини, Японії, Індії, Італії, Сінгапуру, Сербії, Великобританії, США та багатьох інших країн.

1. Онлайн-тренування

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  

 У 2021 році відбулися значні зміни в сфері фітнесу. Пандемія COVID-19 призвела до тимчасового закриття фітнес-клубів по всьому світу, змушуючи тренерів міняти формат тренувань і освоювати онлайн-заняття. Проблеми залучення клієнтів в онлайн-формат привели до формування нових, іноді досить незвичайних, форматів тренувань. Онлайн-тренінг був розроблений для занять вдома і в основному використовує цифрові технології для групових, індивідуальних або навчальних програм в режимі онлайн. Такі заняття доступні 24/7 і можуть бути як живими трансляціями, так і заздалегідь записаними класами.

Вперше «онлайн-тренування» з'явилися в опитуванні в 2020 році на 26-ій позиції. Різкий підйом тенденції на 1-е місце можна пояснити загальною ситуацією в світі і глобальною діджиталізацією в багатьох сферах життя.

2. Переносні технології

До 2021 «Переносні технології» займали перший рядок в топі з 2016 року, коли вони вперше з'явилися в опитуванні, за винятком 2018 року, коли вони опустилися на 3-тє місце. Цей тренд набув широкого поширення в сфері фітнесу. Асортимент розумних гаджетів представлений різноманітними пристроями: фітнес-трекери, розумні годинники, датчики серцевого ритму, GPS-навігатори та смарт-окуляри (показують карти і відстежують активність користувача). Найвідоміші виробники фітнес-трекерів: Fitbit, Samsung, Misfit, Garmin і Apple. Розумні пристрої допомагають відслідковувати серцевий ритм, витрачені калорії, час, проведений в сидячому положенні, і багато іншого. В індустрії фітнесу неодноразово піднімалося питання про точність таких гаджетів, але зараз виробники, можна сказати, успішно вирішили всі проблеми. За оцінками експертів, обсяг індустрії переносних технологій на сьогоднішній день складає близько 100 мільярдів доларів. Новітні розробки в області «переносних технологій» включають в себе пристрої, які насичують кров киснем, вимірювання тиску та електрокардіограми.

3. Вправи з вагою власного тіла

Вправи з вагою власного тіла стали популярними в тренажерних залах по всьому світу тільки протягом останнього десятиліття. У таких тренуваннях тіло виступає в якості головного інструмента: комбінація тренування з вагою власного тіла, змінним навантаженням і нейромоторних рухів з використанням декількох площин руху дозволяє досягати значних результатів. Звичайні програми тренувань з використанням власної ваги вимагають мінімум обладнання, що робить цей ефективний вид фітнесу досить економічним.

4. Тренування на вулиці

Можливо, через пандемію COVID-19, в 2021 році тренування на свіжому повітрі стали більш популярними і різноманітними. Групові прогулянки, велозаїзди або організовані піші екскурсії вже давно користуються популярністю, проте зараз, практично кожен спортсмен відкрив для себе outdoor-тренування. Тренування на свіжому повітрі можуть займати як мінімум часу, так і цілий день або тиждень (в разі, якщо ви, наприклад, вирішили організувати похід).

Ця тенденція, з’явилася тому, що професіонали в галузі охорони здоров'я та фітнесу все частіше пропонують своїм клієнтам активність на свіжому повітрі.

5. Високоінтенсивні інтервальні тренування

ВІІТ-тренування  — це короткочасні інтервали високоінтенсивних навантажень, що чергуються з короткими періодами відпочинку. Як правило, тривалість однієї програми становить менше 30 хвилин (хоча тривалість деяких програм може бути значно більше).

У світі представлено кілька комерційних проектів спеціалізованих ВІІТ-студій, і у всіх з них тренування проходять з більш високою інтенсивністю, ніж ми звикли (вище 90% від ЧСС макс.). Незважаючи на попередження деяких фахівців з фітнесу про потенційно більш високий ризик отримання травми під час ВІІТ-тренувань, цей формат зберігає популярність в фітнес-клубах по всьому світу.

6. Віртуальні групові тренування

Віртуальні тренування вперше з'явилися в топ-20 як вид фітнесу — окремо від онлайн навчання. У дослідженні цей термін має на увазі під собою поєднання групових занять і віртуальних класів, які транслюються на великих екранах в тренажерних залах, відповідно до розкладу. Як правило, віртуальні класи дозволяють проводити більше тренувань для меншої кількості людей і скласти розклад таким чином, щоб в нього входили заняття для спортсменів будь-якого віку і рівня підготовки. Віртуальні тренування зазвичай збирають меншу кількість людей, і клієнти можуть займатися у власному темпі, що ідеально для новачків. Як і в разі онлайн-тренувань, поява віртуальних класів в топ-10 швидше за все пов'язана з пандемією COVID-19.

7. Exercise is Medicine®

Exercise is Medicine® ( «Спорт як ліки») — це напрямок в міжнародній охороні здоров'я, який пропонує лікарям широкого профілю та іншим медичним фахівцям включати в програми лікування фізичну активність, направляти пацієнтів до фахівців з фізичної культури. На сьогоднішній день рух EIM розглядає професіоналів в області фітнесу як фахівців зі збереження та поліпшення здоров'я.

8. Тренування з вільними вагами

Класи зі штангами, гирями, гантелями, медболами та іншими вільними вагами — це не просто функціональні або інші тренування із застосуванням штанг. Вони починаються з демонстрації тренером правильної техніки виконання для кожної вправи, а потім, після її досягнення, навантаження поступово збільшується. У класи регулярно додаються нові вправи, які також починаються з відпрацювання техніки.

Тренування у вільній вазі дебютують в 2020 році на 4-ій позиції. У попередніх опитуваннях цей тренд називався «Силовий тренінг», але в цьому році він був визначений як занадто загальний термін і конкретизований до «Тренування з вільними вагами».

9. Фітнес-програми для літніх людей

Сьогодні люди, що виходять на пенсію, більш здорові і фізично активні, ніж в попередніх поколіннях. І останнім часом в фітнес-клубах збільшується ця категорія відвідувачів. Професіонали фітнес-індустрії повинні звернути увагу на стрімке зростання цього, колись ігнорованого, сектора ринку і запропонувати людям похилого віку спеціалізовані програми тренувань з урахуванням особливостей їх віку.

Після того, як цей тренд увійшов до списку топ-10 в 2007 році (тоді він займав 2-е місце), він на час втратив популярність, але з новою силою повернувся в останні роки.

10. Персональні тренування

Незважаючи на падіння з 5-ї позиції в 2020 році на 10-у в 2021, персональні тренування, як і раніше залишаються важливим і популярним трендом, так як професія персонального тренера стає все більш доступною в спортивно-оздоровчих центрах, вдома та в офісах, де є спеціально обладнані для занять приміщення. Також велика доступність професії обумовлюється можливостями Інтернету.

Персональний тренінг включає в себе фітнес-тестування і постановку цілей індивідуально з тренером, що відповідають вашим потребам. Все це дозволяє розробити максимально ефективну програму для кожного клієнта.

11. Велнес-коучинг (Health / wellness coaching)

Велнес-коучинг є злиттям наукових принципів зміни поведінкових стереотипів і пропаганди здорового способу життя, програм профілактики захворювань та реабілітації. Як і для персонального тренінгу, для велнес-коучингу характерний індивідуальний підхід: коуч надає всебічну підтримку і допомагає клієнту дотримуватися рекомендацій і рухатися до поставлених цілей. Спеціаліст розробляє програми з урахуванням цінностей, потреб, очікувань, прагнень і цілей кожного клієнта.

Цей тренд присутній в двадцятці лідерів з 2010 року. В цьому році назву тренду вирішили змінити з Wellness coaching на Health / Wellness coaching для того, щоб краще описати особливості даної тенденції.

12. Мобільні додатки для тренувань

Популярність мобільних додатків для тренувань продовжує зростати, і зараз найбільш відомі з них (MapMyRun®, Fitness Buddy®, JEFIT Workout Planner®, Runkeeper®, MyFitnessPal®, Runtastic® і Nike Training Club®) можуть відтворювати звукові та візуальні оповіщення про початок і закінчення тренування, містять вказівки щодо виконання вправ. Багато з цих програм можуть відслідковувати прогрес тренування за певний відрізок часу, надавати інформацію про нього в реальному часі, причому працюють як для любителів пробіжок, так і для велосипедистів. Ці програми доступні для пристроїв на платформах iWatch® iPhone®, iPad® і Android.

13. Прийом на роботу сертифікованих фахівців в області фітнесу

Прийом на роботу сертифікованих фахівців в області фітнесу стало новим об'єктом дослідження в 2019 році, дебютувавши на 6 сходинці топ-20 трендів. У 2020-му році він впав до 10-го рядка, а в 2021 році знаходиться на 13-му. Незважаючи на це, прийом на роботу кваліфікованих фахівців, які пройшли навчання за освітніми та сертифікаційними програмами, акредитованими для професіоналів в галузі охорони здоров'я та фітнесу, до цих пір вкрай важлива тенденція. За останні роки Національна комісія з сертифікації агентств (National Commission for Certifying Agencies, NCCA, www.credentialingexcellence.org/NCCA) акредитувала безліч сертифікаційних програм, надавши роботодавцям великі можливості для навчання своїх тренерів.

Ухвалення на роботу сертифікованих фахівців в області фітнесу стало новим об'єктом дослідження в 2019 році. Американський коледж спортивної медицини вирішив відмовитися від розгляду тренду попередніх років «Досвідчені сертифіковані професіонали фітнесу», встановивши, що він визначений занадто узагальнено.

14. Функціональний тренінг

Функціональний тренінг можна визначити як формат тренувань, в яких силові вправи використовуються для поліпшення балансу, координації, сили і витривалості. Мета функціонального тренінгу — навчити людину справлятися з навантаженнями повсякденному житті, що особливо актуально для людей похилого віку.

Програми функціонального тренінгу відтворюють навантаження і зусилля, з якими людям доводиться мати справу в звичайному житті.

15. Йога

Йога підрозділяється на безліч напрямків, включаючи пауер-йогу, йогалатес і бікрам-йогу (так звану «гарячу» йогу, заняття якою проводяться в приміщеннях з високою температурою і підвищеною вологістю). Також існує йога айенгара, аштанга-, віньяса-, кріпалу-, ануара-, кундаліні-, шивананда-йога. Виходять численні книги і відеоматеріали, зростає число сертифікаційних курсів за різними напрямками йоги.

16. Вправи для зниження ваги

В програмах по зниженню ваги відводять важливу роль обмеженню кількості споживаних калорій, а також доповнюють програмою тренувань. Поєднання фізичних вправ і дієти дозволяє поступово знижувати вагу, підкріплює готовність людини дотримуватися програм щодо обмеження споживаних калорій.

З моменту своєї появи в двадцятці лідерів спеціалізовані вправи для зниження ваги набирали популярність.

17. Групові тренування

Групові тренування - популярний напрям в сфері фітнесу протягом багатьох років. Груповий тренінг був визнаний потенційним трендом ще в перших дослідженнях Американського коледжу спортивної медицини, що проводились 13 років тому.

Інструктори групових програм навчають, наставляють і мотивують учасників, проводячи тренування, спеціально розроблені для великих груп (понад п'ять учасників, інакше це вважалося б персональної тренуванням в групі). Одна з головних вимог до групових треніровкам — вони повинні бути цікавими і ефективними для клієнтів різних рівнів підготовки. Різке падіння популярності групових тренувань у 2021 році можна пояснити закриттям спортивних залів і рекомендаціями обмежити масові скупчення людей.

18. Здоровий спосіб життя замість ліків

Корекція способу життя - це науково-обгрунтована методика введення і підтримки правильних поведінкових моделей, які мають безпосередній вплив на здоров'я і якість життя. Приклади таких змін, це: відмова від вживання тютюну, поліпшення харчових звичок, підвищення фізичної активності, зниження споживання алкоголю.

Цей тренд спонукає до здорового способу життя як до основи профілактики захворювань і зміцнення здоров'я. Вперше тренд з'явився в огляді в 2020 році на 16-му місці.

19. Ліцензування фахівців в сфері фітнесу

У Сполучених Штатах і багатьох інших країнах деякі види діяльності підлягають ліцензуванню. Наприклад, діяльність лікарів або медсестер, а в більшості штатів ця вимога обов'язкова для фізіотерапевтів або дієтологів. У фітнес-індустрії посилюється тенденція до регламентування діяльності професіоналів в області фітнесу, а саме діяльності персональних тренерів.

20. Оцінка результатів

Вимірювання даних під час тренування і відстеження їх динаміки дуже важливі як для відвідувачів фітнес-клубів, так і для їх тренерів. Відстеження результатів тренування дозволяє оцінити ефективність тренувальних програм, «задокументувати» свій успіх у зміні звичного способу життя. Широке поширення технологій підтримує цю тенденцію.

Поделиться в соцсетях

Галерея