Фітнес-тренди 2022 року

Фітнес-тренди 2022 року

     Щорічний огляд Американського коледжу спортивної медицини (ACSM) присвячений світовим тенденціям у сфері фітнесу проводиться вже 16 років. Цього року в опитуванні взяли участь понад 123 тисячі фахівців у галузі фітнесу та охорони здоров'я (на 64% більше, ніж минулого року) з Австралії, Бразилії, Канади, Китаю, Франції, Німеччини, Японії, Індії, Італії, Сінгапуру, Сербії, Сполученого Королівства та Сполучених Штатів та багатьох інших країн.

За результатами опитування було сформовано 20 провідних трендів на 2022 рік.

1. Носимі технології.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             

Цей тренд набув широкого поширення у сфері фітнесу. Асортимент розумних гаджетів представлений різноманітними пристроями: фітнес-трекери, розумний годинник, датчики серцевого ритму, GPS-навігатори та смарт-окуляри (показують карти та відстежують активність користувача).

"Носимі технології" займали перший рядок у топі з 2016 року, коли вони вперше з'явилися в опитуванні, за винятком 2018 року, коли вони опустилися на 3 місце та 2021 року (2 місце). Наразі вони знову повернулися на почесну першу позицію.

Найвідоміші виробники фітнес-трекерів: Fitbit, Samsung, Misfit, Garmin та Apple. Розумні пристрої допомагають відстежувати серцевий ритм, спалені калорії, час, проведений у сидячому положенні, та багато іншого. В індустрії фітнесу неодноразово порушувалося питання точності таких гаджетів, але зараз виробники, можна сказати, успішно вирішили всі проблеми. За оцінками експертів, обсяг індустрії технологій, що носяться, на сьогоднішній день становить близько 100 мільярдів доларів. Найновіші розробки в галузі «носимих технологій» включають пристрої, що насичують кров киснем, вимірювання тиску і електрокардіограми.

2. Домашні тренажерні зали.

З початком пандемії COVID-19 користувачам довелося освоювати нові формати тренувань та переходити на заняття в домашніх умовах. Зараз домашні тренажерні зали стали популярною альтернативою фітнес-клубам, і вперше за всі роки існування опитування вийшли до топ-трендів.

Домашні тренажерні зали можуть мати мінімальний набір обладнання та фітнес-аксесуарів, або ж вони можуть бути сконструйовані як фітнес-студія з преміальними кардіо- та силовими тренажерами. Вони також утворюють відмінний тандем із напрямками персональних та групових онлайн-тренувань – так користувачі можуть повноцінно займатися під наглядом тренера, не виходячи з дому.

3. Тренування на вулиці.

Як і в 2021 році, в 2022 тренування на свіжому повітрі продовжують займати один з перших рядків у топі фітнес-трендів. Групові прогулянки, велозаїзди або організовані піші екскурсії вже давно користуються популярністю, проте зараз практично кожен спортсмен відкрив для себе outdoor-тренування. Заходи на свіжому повітрі можуть тривати як небагато часу, так і цілий день або тиждень (якщо ви, наприклад, вирішили організувати похід).

Ця тенденція, проявляється в тому, що професіонали в галузі охорони здоров'я та фітнесу все частіше пропонують своїм клієнтам активність на свіжому повітрі, з'явилася у 2010 році. Тоді тренування на вулиці посідали 25 місце. У 2011 році тренд опустився на 27-у позицію, але у 2012-му піднявся на 14-е місце, у 2013-му посів 13-е місце, у 2014 році опинився на 14-му місці, у 2015-му піднявся на 12-е місце, у 2016-му посів 14-те місце, у 2017-му – 13-те, у 2018-му – 14-е місце, у 2019 – 17-е, а у 2020 – 13-те.

4. Тренування із вільними вагами.

Класи зі штангами, гирями, гантелями, медболами та іншими вільними вагами – це не просто функціональні чи інші тренування із застосуванням штанг. Вони починаються з демонстрації тренером правильної техніки виконання для кожної вправи, а потім після її досягнення навантаження поступово збільшується. До класів регулярно додаються нові вправи, які починаються з відпрацювання техніки.

Тренування з вільними вагами дебютували у 2020 році на 4-ій позиції, а у 2021 році посіли 8-у позицію. У попередніх опитуваннях цей тренд називався «Силовий тренінг», але у 2020 році його було визначено як надто загальний термін і конкретизовано до «Тренування з вільними вагами».

5. Вправи для зниження ваги.

Цей тренд різко вирвався вперед у 2022 році, порівняно з минулим роком та 16-м рядком топу.

Програми зниження ваги відводять важливу роль обмеження кількості споживаних калорій і доповнюються програмою тренувань. Поєднання фізичних вправ і дієти дозволяє поступово знижувати вагу, підкріплює готовність людини дотримуватися програм обмеження споживаних калорій.

З моменту появи в двадцятці лідерів опитування спеціалізовані вправи для зниження ваги набирали популярності. У 2009 році вони посідали 18-е місце, у 2010 році перемістилися на 12-те, у 2011 році – на 7-ме, у 2012 році – на 4-те, а у 2013 році – на 5-те. У 2014 році цей тренд посів 6-е місце та зберіг його у 2015-му, а у 2016-му він опустився на 9-е місце, у 2017 році тренда займав на 10-е місце, у 2018 – 11-е, у 2019 – 12-те, знову 11-те у 2020 році, та 16-те місце у 2021 році.

6. Персональні тренування.

Персональні тренування повертають собі місце у верхніх рядках топу після падіння з 5-го на 10-ий рядок у 2021 році. Вони, як і раніше, залишаються важливим і популярним трендом, оскільки професія персонального тренера стає все більш доступною у спортивно-оздоровчих центрах, вдома та в офісах, де є спеціально обладнані для занять приміщення. Також більша доступність професії обумовлюється можливостями Інтернету.

Персональний тренінг включає фітнес-тестування і постановку цілей індивідуально з тренером, що відповідають вашим потребам. Все це дає змогу розробити максимально ефективну програму для кожного клієнта.

7. Високоінтенсивні інтервальні тренування.

ВІІТ-тренування є короткочасними інтервалами високоінтенсивних навантажень, що чергуються з короткими періодами відпочинку. Як правило, тривалість однієї програми зазвичай становить менше 30 хвилин (хоча тривалість деяких програм може бути значно більшою).

До 2013 року ВІІТ не вдавалося пробитися до двадцятки лідерів, проте вже у 2014 році він посідає 1-е місце, у 2016 та 2017 роках спускається на 3-ю позицію, а у 2018 році знову повертає собі лідерство. З 2014 по 2021 рік високоінтенсивний тренінг був весь час у топі-5, і ось у 2021 році він трохи здав позиції та опустився на 7-е місце.

У світі представлено кілька комерційних проектів спеціалізованих ВІІТ-студій, і у всіх їх тренування проходять з більш високою інтенсивністю, ніж ми звикли (вище 90% від ЧСС макс. під час сегментів високої інтенсивності). Незважаючи на попередження деяких фахівців з фітнесу про потенційно більш високий ризик травмування під час ВІІТ-тренувань, цей формат зберігає популярність у фітнес-клубах по всьому світу.

8. Вправи із вагою власного тіла.

Вправи з вагою власного тіла стали популярними у тренажерних залах по всьому світу лише протягом останнього десятиліття. У таких тренуваннях тіло виступає як головний інструмент: комбінація тренування з вагою власного тіла, змінним навантаженням і нейромоторних рухів з використанням декількох площин руху дозволяє досягати значних результатів. Звичайні програми тренувань з використанням власної ваги вимагають мінімум обладнання, що робить цей ефективний вид фітнесу дуже економічним.

Вправи з вагою власного тіла вперше опинилися у списку трендів у 2013 році, посівши 3-ту позицію, а у 2017 вже були на 2-му місці. У 2018-2019 році тренд тримався на 4 та 5 місці, у 2020-му – опустився на 7-ме, у 2021-му різко піднявся на 3-те, і зараз знову опустився на 8-е місце.

9. Онлайн-тренування.

У 2021 пандемія призвела до тимчасового закриття фітнес-клубів по всьому світу, змушуючи тренерів змінювати формат тренувань та освоювати онлайн-заняття. Проблеми залучення клієнтів до онлайн-формату призвели до формування нових, іноді досить незвичайних форматів тренувань. Зараз онлайн-тренування залишаються так само затребуваними.
Онлайн-тренінг був розроблений для занять вдома і переважно використовує цифрові технології для групових, індивідуальних або навчальних програм у режимі онлайн. Такі заняття доступні 24/7 і можуть бути як трансляціями, так і заздалегідь записаними класами.
Вперше «онлайн-тренування» з'явилися в опитуванні в 2020 році на 26 позиції. Різкий підйом тенденції на перше місце в 2021 можна пояснити загальною ситуацією у світі та глобальною диджиталізацією у багатьох сферах життя. Зараз, у 2022 році разом зі зниженням рівня ізоляції та обмежень у світі, онлайн-тренування посіли 9 місце.

10. Велнес-коучинг (Health/wellness coaching).

Велнес-коучинг - це злиття наукових принципів зміни поведінкових стереотипів та пропаганди здорового способу життя, програм профілактики захворювань та реабілітації. Як і для персонального тренінгу, для велнес-коучінга характерний індивідуальний підхід: коуч надає всебічну підтримку та допомагає клієнту дотримуватися рекомендацій та рухатися до поставлених цілей. Фахівець розробляє програми з урахуванням цінностей, потреб, очікувань, прагнень та цілей кожного клієнта.

Цей тренд присутній у двадцятці лідерів із 2010 року. У 2014 році велнес-коучинг займав 17-у позицію, у 2015 та 2016 піднявся до 13-го місця, у 2017 році перемістився на 15-й рядок, а у 2018 році на 18-й. У 2019 році назву тренду вирішили змінити з Wellness coaching на Health/Wellness coaching для того, щоб краще описати особливості цієї тенденції. Зараз, у 2022 році цей тренд знову піднявся і посідає 10 позицію.

11. Фітнес-програми для людей похилого віку.

Сьогодні люди, які виходять на пенсію, більш здорові та фізично активні, ніж у попередніх поколіннях. І останнім часом у фітнес-клубах зростає ця категорія відвідувачів. Професіонали фітнес-індустрії повинні звернути увагу на стрімке зростання цього сектора ринку, що колись ігнорувався, і запропонувати літнім людям спеціалізовані програми тренувань з урахуванням особливостей їх віку.

Після того, як цей тренд увійшов до списку топ-10 у 2007 році (тоді він займав 2-е місце), він на якийсь час втратив популярність, але з новою силою повернувся в останні роки. У 2017 році він посідав 11-е місце, у 2018-му - 9-е місце, а у 2019-му – вже 4-те, у 2020 році знову 9-те, і зараз трохи здав позиції, опустившись на 11-те. місце.

12. Exercise is Medicine®.

Exercise is Medicine® («Вправи як ліки») – це напрям у міжнародній охороні здоров'я, який пропонує лікарям широкого профілю та іншим медичним фахівцям включати до програм лікування фізичну активність, спрямовувати пацієнтів до спеціалістів з фізичної культури.

На сьогоднішній день рух EIM розглядає професіоналів у галузі фітнесу як фахівців зі збереження та покращення здоров'я. У 2017 році тренд Exercise is Medicine® займав 7-у позицію в Огляді, у 2018-му – 12-у, у 2019 – 10-у, у 2020-му піднявся на 6-е місце, у 2021 знову опустився на 7- цю позицію, і зараз займає 12-ту.

13. Прийняття на роботу сертифікованих спеціалістів у галузі фітнесу.

Прийняття на роботу сертифікованих фахівців у галузі фітнесу стало новим об'єктом дослідження у 2019 році, дебютувавши на 6-му рядку топ-20 трендів. У 2020-му році він впав до 10-го рядка, а в 2022 році, як і в 2021 продовжує перебувати на 13-му.

Незважаючи на це, прийом на роботу кваліфікованих спеціалістів, які пройшли навчання за освітніми та сертифікаційними програмами, акредитованими для професіоналів у галузі охорони здоров'я та фітнесу, досі вкрай важлива тенденція. За останні роки Національна комісія з сертифікації агентств (National Commission for Certifying Agencies, NCCA, www.credentialingexcellence.org/NCCA) акредитувала безліч сертифікаційних програм, надавши роботодавцям більші можливості для навчання своїх тренерів.

Прийняття на роботу сертифікованих спеціалістів у галузі фітнесу стало новим об'єктом дослідження у 2019 році. Американський коледж спортивної медицини вирішив відмовитися від розгляду тренду попередніх років «Дослідні сертифіковані професіонали фітнесу», встановивши, що його визначено надто узагальнено.

14. Функціональний тренінг.

Функціональний тренінг можна визначити як формат тренувань, у яких силові вправи використовуються для покращення балансу, координації, сили, потужності та витривалості. Мета функціонального тренінгу – навчити людину справлятися з навантаженнями повсякденного життя, що особливо актуально для людей похилого віку.

Програми функціонального тренінгу відтворюють навантаження та зусилля, з якими людям доводиться мати справу у звичайному житті.

Вперше з'явившись у топ-20 у 2017 році, тренд посідав 4-е місце. 2008 року він опустився на 8-е місце, 2009 року – 11-те. Потім функціональний тренінг знову увійшов до десятки лідерів: у 2010 році він був на 7-му місці, а у 2011 – на 9-му. У 2012 році він посів 10-е місце, але вже у 2013 та 2014 роках піднявся до 8-го, у 2015 році він перемістився на 9-е місце, у 2016 – на 7-ме, у 2017 – на 12-те, у 2018 – на 10-те, а у 2019 – на 9-те, а у 2020-му – на 12-те, а у 2021 та 2022 – на 14-те.

15. Йога.

Йога підрозділяється на безліч напрямків, включаючи пауер-йогу, йогалатес і бікрам-йогу (так звану гарячу йогу, заняття якої проводяться в приміщеннях з високою температурою і підвищеною вологістю). Також існує йога Айенгара, аштанга-, віньяса-, крипалу-, ануара-, кундаліні-, шивананда-йога. Виходять численні книги та відеодопомоги, зростає кількість сертифікаційних курсів з різних напрямків йоги.

Йога вперше з'явилася у топі-10 трендів у 2008 році, вийшовши з топу-20 у 2009-му та знову став популярною у 2010-му році, коли вона посіла 14-е місце. У 2011 та 2012 роках йога займала 11-е місце, у 2013 впала на 14-те та піднялася на 7-е місце у 2015 році. У 2016 році тренд займав 10-у позицію, в дослідженні на 2017 рік закріпився на 8-му місці, а в 2018 і 2019 роках знову повторив досягнення 2015 року, в 2020 знову опустився на 14-е місце і продовжує утримувати цю позицію року.

16. Мобільні програми для тренувань.

Мобільні програми для тренувань залишаються актуальними, і зараз найвідоміші з них (MapMyRun®, Fitness Buddy®, JEFIT Workout Planner®, Runkeeper®, MyFitnessPal®, Runtastic® та Nike Training Club®) вміють відтворювати звукові та візуальні сповіщення про початок та закінчення тренування, містять вказівки щодо виконання вправ. Багато з цих додатків можуть відслідковувати прогрес користувача за певний відрізок часу, надавати інформацію про нього в реальному часі, причому працюють як для любителів пробіжок, так і для велосипедистів. Ці програми доступні для пристроїв на платформах iWatch® iPhone®, iPad® та Android.

У 2019 році мобільні додатки вперше посіли 20-е місце, у 2020 році опустилися на 25-те, і зараз, у 2021-му піднялися на 12-те, і зараз, у 2022 році опустилися на 16-те місце.

17. Персональні тренування в онлайн-форматі.

Персональні онлайн-тренування чудово підходять для занять вдома або у поїздках. Це можуть бути як заздалегідь записані заняття, так і трансляції з наданням індивідуального плану тренувань і набору вправ. І ті й інші доступні користувачеві 24/7 і включають інтерактивні елементи навчання.

Цього року персональні онлайн-тренування були виділені в окремий тренд, тому що на відміну від онлайн-тренувань, що посіли 9-е місце в топі, це більш індивідуальний формат, який надається на запит і сформований для конкретного користувача під його завдання.

18. Ліцензування спеціалістів у сфері фітнесу.

У Сполучених Штатах та багатьох інших країнах деякі види діяльності підлягають ліцензуванню. Наприклад, діяльність лікарів або медсестер, а в більшості штатів ця вимога є обов'язковою для фізіотерапевтів або дієтологів. У фітнес-індустрії посилюється тенденція до регламентування діяльності фахівців у сфері фітнесу, саме діяльності персональних тренерів.

19. Здоровий спосіб життя замість ліків.

Корекція способу життя – це науково-обґрунтована методика введення та підтримання правильних поведінкових моделей, які мають безпосередній вплив на здоров'я та якість життя. Приклади таких змін: відмова від вживання тютюну, поліпшення харчових звичок, підвищення фізичної активності, зниження споживання алкоголю.

Цей тренд спонукає до здорового способу життя як основи профілактики захворювань та зміцнення здоров'я. Вперше тренд з'явився в огляді 2020 року на 16-му місці.

20. Групові тренування.

Групові тренування – популярний напрямок у сфері фітнесу вже протягом багатьох років, груповий тренінг був визнаний потенційним трендом ще в перших дослідженнях Американського коледжу спортивної медицини, що проводилися 13 років тому. Проте потрапити до двадцятки лідируючих трендів йому вдалося лише у 2017 році, посівши 6-е місце, а потім 2-е місце в опитуваннях 2018 та 2019 років. В опитуванні 2020 року групові тренування поступилися лише однією позицією, пішовши на 3-е місце, проте в 2021 різко впали на 17-у позицію, і зараз займає останній 20-рядок у топі.

Інструктори групових програм навчають, наставляють та мотивують учасників, проводячи тренування, спеціально розроблені для великих груп (більше п'яти учасників, інакше це вважалося б персональним тренуванням у групі). Одна з головних вимог до групових тренувань – вони мають бути цікавими та ефективними для клієнтів різних рівнів підготовки. Різке падіння популярності групових тренувань у 2021 та 2022 роках можна пояснити закриттям спортивних залів та рекомендаціями обмежити масові скупчення людей.

 

Поделиться в соцсетях

Галерея